Sodyum Nitrat Formülü Nedir?
15 Mayıs 2024

Sodyum Nitrat Formülü Nedir?

Sodyum nitrat formülü, NaNo3 olan bir kimyasaldır. Bu kimyasalın diğer adı güherçile olarak geçmektedir. Beyaz toz şeklinde renksiz bir kristaldir. Bu kimyasal tatlı bir madde olup yüksek ısılarda çözünebilen bir şekildedir. Sodyum nitratın oksitleyici ve tahriş edici yapısı vardır. Alkol, amonyak ve pirid içerisinde çözünür. Yanar bir halde değildir. Şili'de en fazla üretilen tuz mensubu olarak bilinen bir kimyasal bileşiktir. Aynı şekilde en çok üretildiği yer de Şili olarak bilinir.

Sodyum nitrat formülü Avrupa'da ilk olarak 1820-1825 yılları arasında yayılmaya başlamıştır. O zamanlar kullanım alanı bilinmediği ve ihtiyacı olan bir yer bulunamadığı için denize dökülmüştür. Yıllar ilerledikçe değeri artmış ve Güney Amerika başta olmak üzere sodyum nitrat önem görmeye başlamıştır.

Sodyum nitrat suda çok fazla çözünür ve kolayca havadan nem çekebilir. Gıda katkısı ve gübre için malzeme olarak kullanılır. Duman bombası, katı roket itici, cam ve seramik üretiminde de kullanılmaktadır. Sodyum nitrat formülü amaçları için kullanılmak üzere Şili de bulunan güherçile yataklarından fazlaca çıkarılmış bir bileşendir. Avrupa'ya yapılan ilk sevkiyatı 1820-1825 yılları arasında İngiltere'ye gerçekleşmiştir. Fakat alıcı olmadığı için gümrük ücreti ödenmesin diye denize dökülmüştür. Zamanla değer görmeye başlayarak karlı bir iş haline gelmiştir. Pasifik savaşında Şili tarafından kullanılarak başarı elde edilmiştir.

Sodyum nitrat formülü gıda koruyucu katkı maddesi olarak kullanılabilir. Potasyum nitratta olduğu gibi sodyum nitratta da et balık gibi gıdalara karekteristik tat katma işlevi vardır. Et ve balık ürünlerine renk vermek konusunda da işe yarar. Sodyum nitrat formülü tarım sektöründe de en çok gübre olarak kullanılır. Barut, havai fişek, patlayıcı yapımında da kullanılmaktadır. Faz değiştirmeye yardımcı metal olarak da kullanılabilir. Sodyum nitrat formülünden endüstride transfer uygulamalarında yararlanılabilir. Çeliği temizleme konusunda metal sektöründe de tercih edilebilir. Yapı sektöründe çimentoya katkısı oldukça çoktur. Cam sanayisinde camın kalitesini artırmak için tercih edilir. Emayeleme sırasında temizleme ve renk giderme konusunda da kullanılır. Kimyasal laboratuvarda niteik ve diğer nitratlar kullanılarak bitritlerin hazırlanması sağlanır. Betona olan katkısı genellikle priz hızılandırıcı kullanılmasıyla bilinen bir maddedir. Hava ile etkileşimi sonucunda çok çabuk bir biçimde nem tutarak katılaşır.

Sodyum Nitrat Formülü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sodyum Nitrat Formülü Nedir?

Sodyum Nitrat Formülü Nedir?

Xylitol Kullanımı

Xylitol Kullanımı

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sodyum Bikarbonat Formülü

Sodyum Bikarbonat Formülü

Sodyum İçeren Besinler Nelerdir?

Sodyum İçeren Besinler Nelerdir?

Sodyum Bisülfit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sodyum Bisülfit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sodyum Hidroksit Formülü Özellikleri

Sodyum Hidroksit Formülü Özellikleri

Sodyum Sülfür Kullanım Alanları

Sodyum Sülfür Kullanım Alanları

Güncel

Sodyum Fazlalığı Nedenleri?

Sodyum Fazlalığı Nedenleri?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6